Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Piskiej
razem w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Kobieta na Plus” w okresie od stycznia do grudnia 2023 r. realizuje projekt pt. „Szczęśliwa rodzina wolna od przemocy. Miasto i Gmina Biała Piska skutecznie przeciw przemocy”. Środki na realizację działań w wysokości 467 240 zł. pozyskane zostały w ramach Programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych.
Projekt ma charakter pilotażowy. Celem ogólnym jest poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, poprzez prowadzenie działań w zakresie wczesnej profilaktyki. Projekt realizuje w/w cel poprzez wzmocnienie współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy instytucjami, zwiększenie kompetencji kadr poprzez szkolenia i superwizje dla osób udzielających wsparcia osobom doświadczającym przemocy, a także zwiększenie świadomości w zakresie przeciwdziałania przemocy i podniesienie jakości relacji rodzin/par z terenu gminy Biała Piska. Dzięki realizacji projektu nastąpi zwiększenie świadomości społecznej, rozwój kompetencji specjalistów i współpracy interdyscyplinarnej, co przyczyni się do lepszej identyfikacji osób doznających przemocy.
W ramach projektu w M-GOPS w Białej Piskiej utworzone zostanie Centrum dla Rodzin, w tym Punkt Konsultacyjny, w którym osoby dotknięte lub zagrożone wystąpieniem przemocy w rodzinie będą mogły uzyskać porad prawnych, wsparcia psychologicznego i socjoterapeutycznego, zostaną ukierunkowane na dalsze działania. W Ośrodku Wsparcia Kryzysowego „Zielony Zakątek” w Kumielsku, który prowadzony jest przez Stowarzyszenie „Kobieta na Plus” odbędą się m.in. warsztaty dla kobiet z samoobrony i asertywności WenDo, dla mężczyzn przewidziano warsztaty porozumienie bez przemocy NVC. Zaplanowane są warsztaty i szkolenia dla grup roboczych, mające na celu szybsze i bardziej precyzyjne zauważanie pierwszych symptomów występowania przemocy w rodzinie. Ponadto odbędą się warsztaty dla rodzin z mediacji grupowej i indywidualne spotkania z mediatorem, które ukierunkowane zostaną na zdobycie podstawowej wiedzy na temat porozumienia bez przemocy, zwiększenie świadomości własnych uczuć i potrzeb, rozwój kompetencji rodzicielskich. Uczestnicy nabędą umiejętności budowania prawidłowych relacji w rodzinie, zauważania emocji i potrzeb dziecka.